Ako sa starať o kučeravé a vlnité vlasy – odporúčania

Kučeravé vlasy sú romantické, príťažlivé, sexi. Verte, že vzbudia pozornosť opačného pohlavia. Pre ženy môžu byť ich silnou stránkou, ktorá im dodá sebavedomie. Klientky, ktoré majú kučeravé vlasy a chodia ku mne, majú však na ne trochu iný názor. Dávajú si ich narovnať. Pretože sa o ne nevedia správne starať, prinášajú im viac starostí ako radostí.
Preto vznikol tento článok o zásadách, ktoré vám pomôžu zlepšiť starostlivosť o svoje vlnité vlasy. Aby ste mohli byť romantické i príťažlivé.

Pravidlá starostlivosti o kučeravé vlasy vychádzajú z „biblie starostlivosti o kučeravé vlasy“, za ktorú sa považuje publikácia The Curly Girl Method od vlasovej guru Lorraine Massey. Preto v súhrne dostala táto metóda prístupu k ošetrovaniu vlasov tiež skratku CGM (Curly Girl Method).
Pri dodržaní týchto odporúčaní začnete mať svoje kučery pravdepodobne čoskoro rada a budete sa na ne s úľubou pozerať každý deň.

Rituál starostlivosti o kučeravé vlasy?

Rituál starostlivosti o kučeravé vlasy sa môže zdať veľmi časovo náročný či drahý. V skutočnosti stačí na dosiahnutie skvelých výsledkov vo väčšine prípadov len mierne revidovať spôsob aplikácie produktov, ktoré používate a vylúčiť produkty so zložkami, ktoré vašim vlasom škodia.

Kniha Curly Girl The Handbook nadchla po svojom vydaní v USA v roku 2010 (188 str.) nejednu hlavu s vlnitými či kučeravými vlasmi. V r. 2022 vyšla kompletne revidovaná, aktualizovaná a rozšírená o viac ako tretinu o nový materiál. Obsahuje okrem iných napr. Desať vecí, ktoré musíte urobiť pred farbením, časť venovanú výžive tela s dôsledkom pre vlasy (Si to, čo ješ, a také sú tvoje kučery), odborné tipy na starostlivosť o afroamerické vlasy atď. Popri opise a analýze príčin starostí sa jej odporúčania dajú rozčleniť do siedmych, resp. desiatich bodov.

7 + 1 prikázanie

  1. Zrieknutie sa používania niektorých vlasových produktov:
    produktov so sulfátmi
    produktov s alkoholom
    produktov so silikónmi
  2. Výmena šampónu za kondicionér
  3. Maximálne predĺženie intervalu medzi umývaním vlasov
  4. Zrieknutie sa sušiča vlasov a horúceho stylingu (žehličky, kulmy)
  5. Korekcia doterajšieho spôsobu česania
  6. Výmena froté uteráka za mäkké bavlnené tričko
  7. Použitie stylingového gélu
    +
    Na čom spíte?

Rozoberme si tieto body podrobnejšie.

1. Zrieknutie sa používania niektorých vlasových produktov

Sulfáty v šampónoch

Pre väčšinu (nielen kučeravých) vlasov sú vhodné výrobky s jemnými čistiacimi zložkami bez zlúčenín síry – sulfátov. Sulfáty sú častou zložkou šampónov. Používajú sa ako účinné detergenty v čistiacich prostriedkoch na odmasťovanie a v prípravkoch na umývanie riadu. Na jednej strane dávajú pocit čistoty, na strane druhej tiež účinne zbavujú vaše vlasy ich prirodzených tukov.

Čo obsahuje váš šampón, sa dočítate v INCI, v zozname zložiek kozmetického výrobku. Každý výrobca, resp. dovozca je povinný uvádzať na obale výrobku jeho zloženie. Obsiahnuté zložky musia byť dokonca uvedené v poradí podľa podielu konkrétnej látky na celkovom obsahu. Takže ak je na prvom mieste uvedená voda (aqua), výrobok obsahuje najviac vody.

Kedy šampón obsahuje sulfáty? Sulfáty bývajú v zložení oznančené napr. skratkou SLS (Sodium Laureth Sulfate), Laurethsulfát sodný pod skratkou SLES (Sodium Lauryl Sulfate). Niekedy ich výrobcovia „zašívajú“ pod iné označenia – Coco… Ďalšie chemické označenia SLES nájdete na stránke složení kosmetiky.cz (https://www.slozeni-kosmetiky.cz/sodium-laureth-sulfate-sles). Sulfáty obsahuje aj zlúčenina Ammonium Laureth Sulfate.

Početní výrobcovia, ktorých výrobky zlúčeniny síry neobsahujú, uvádzajú na obale nápis „No SLS/SLES“. Produkty síce po nanesení netvoria hustú penu, na ktorú ste zvyknuté, nečistia „dokonale“, avšak dostatočne účinne odstraňujú prebytočný maz okolo korienkov vlasov a z pokožky hlavy, pričom výrazne menej vysušujú krehké pramienky vlasov.

Alkohol vo výrobkoch na vlasy

Alkoholy sú početnou skupinou látok používaných v oblasti vlasovej i telovej kozmetiky. Z hľadiska účinku na vlasy ich môžeme rozdeliť na prínosné a „zlé“. Tie pozitívne patria chemicky do skupín označovaných ako polyhydroxy, dihydroxy a alkoholov s dlhými reťazcami – vytvárajú na povrchu vlasov ochrannú vrstvu, vlasy hydratujú, posilňujú. Najčastejšie používaným „pozitívnym“ alkoholom je glycerín.

Účinok „zlých“ alkoholov je najmä vysušovanie pokožky i vlasov samotných. U citlivých ľudí môžu vyvolať i alergické reakcie na pokožke hlavy. Vzhľadovo sa ich účinok prejavuje stratou vlhkosti, pružnosti, vlasy vyzerajú nezdravo.
Chemicky patria spravidla do monohydroxy skupiny. V zložení ich nájdete pod názvami Benzyl Alcohol, Etanol Alcohol, Grain Alcohol, Alcohol Denat/SD Alcohol, Isopropanol Alcohol, Isopropyl Alcohol (IPA) či Propanol Alcohol. Jedno, dve použitia výrobkov s ich obsahom vlasy poškodia relatívne málo, no škodlivé je dlhodobejšie používanie.

Prípravky s obsahom silikónu

Šampóny i kondicionéry, ktoré používate, môžu obsahovať silikóny. Dajte si na ne pozor.
Ak nájdete v zložení látky s koncovkami -silicone, -cone, – conol, -xane, -silane, prípravok obsahuje silikón. Silikón má predovšetkým ochraný a estetický prínos, neprispieva zdraviu vlasov. Na vlasoch vytvára tenký film, ktorý priľne na povrch každého vlasu a chráni ho pred vlhkosťou zvonka či stratou vlastnej vlhkosti i pred škodlivým účinkom slnečných lúčov.

Na jednej strane prinášajú silikóny vo vlasových výrobkoch vlasom lesk, uhladenosť, hodvábnu textúru a zdravý vzhľad.
Na druhej strane sa tenký film pri dlhodobom používaní zmení na slušnú vrstvu, ktorá sťažuje až znemožňuje česanie, vlasy sa stanú krehkejšie a ľahšie sa mechanicky poškodia. Vlasy sa predčasne mastia a začnú pôsobiť spľasnuto. Začnete ich častejšie umývať, no a ak ich umývate šampónom s obsahom silikónov, ocitnete sa v bludnom kruhu.

Silikóny sú hydrofóbne – film vytvorený na vlasoch odpudzuje nielen vodu, ale aj všetky ostatné tekuté vlasové prípravky, ktorými ste zvyknutí svojim vlasom pomáhať (vlasové kúry, masky atď.). Pri farbení vlasov ošetrených silikónmi chytá farba nerovnomerne, prípadne sa rýchlo po pár umytiach zmyje. Preto sa pred farbením pýtam každej klientky, čím si jej vlasy prešli počas posledného roka…

Silikóny tiež spôsobujú, že pokožka hlavy nemôže dobre dýchať, pri korienkoch sa môžu začať vytvárať mastné lupiny.
Je dobre tiež vedieť, že silikóny nie sú biologicky odbúrateľné – vodou sa zle zmývajú a v prírode sa rozkladajú len veľmi ťažko. Takže ani z pohľadu životného prostredia nie sú žiadna sláva.

2. Výmena šampónu za kondicionér (Co-washing)

Príručka kučeravého dievčaťa navrhuje úplne vynechať šampón z dennej rutiny umývania.
Umývanie vlasov kondicionérom bude neobvyklou záchranou predovšetkým pre tých, ktorí majú suchú pokožku hlavy. Každý, kto sa o metódu kučeravých vlasov zaujíma, mal by ju kvôli vlastnej skúsenosti aspoň zo zvedavosti vyskúšať. Ak si vlasy umývate často, môžete tento spôsob čistenia striedať s bežným šampónom.

Princíp čistenia kondicionérom:

  • Pramienky dôkladne namočte,
  • Aplikujte kondicionér. Pri dlhých vlasoch v niekoľkých prechodoch – začnite od korienkov a postupne aplikujte až ku končekom,
  • Kondicionér nechajte pôsobiť aspoň 5 minút. Masírujte si pokožku hlavy prstami a prechádzajte rukami po celej dĺžke, pričom oddeľujte jednotlivé pramene vlasov.
  • Opláchnite dostatočne veľkým množstvom teplej vody.

Majte na pamäti, že bežný kondicionér, ktorý je určený na hydratáciu a výživu po šampóne, si s čistením neporadí úplne. Hľadajte kondicionéry špeciálne navrhnuté na umývanie i hydratáciu, na co-washing.

Skúsenosti tých, ktoré si umývajú vlasy kondicionérom, hovoria, že pokožka hlavy potrebuje umyť približne raz za týždeň-dva niečím viac čistiacim ako kondicionér. Tu je opodstatnenie pre šampóny bez sulfátov spomenuté v prvom bode.

3. Maximálne predĺženie intervalu medzi umývaním vlasov

V závislosti od prostredia, v ktorom žijete, vášho hormonálneho stavu a v nedávnej minulosti použitých chemických prostriedkov majú vaše vlasy jedinečné potreby. Jeden mesiac môžu byť spľasnuté a mastné kvôli prílišnému nahromadeniu produktu so silikónmi, ďalší mesiac môžu byť suché a krehké, pretože ste možno boli dlho na slnku.

Vždy, keď sú vlasy vystavené teplu (vrátane teplej vody pri umývaní), kutikuly na ich povrchu sa otvoria. Ak chcete zachovať zdravie a vlhkosť svojich kučeravých vlasov, musíte dodržať kompletnú procedúru ich ošetrenia a stylingu. Nemáte na to vždy dosť času? V závislosti od stavu a potrieb vašich vlasov si radšej predĺžte prestávku v obvyklom cykle umývania, a ak nejdete do spoločnosti, nechajte ich čo najdlhšie v prirodzenom stave. Zvyšok tela si umyť, samozrejme, môžete 🙂

Raz za týždeň či za dva im doprajte špecializovanú kúru – čistiacu, hĺbkovú starostlivosť s použitím prírodných olejov (argánový, jojobový, vitamín E a pod.).

4. Zrieknutie sa sušiča vlasov a horúceho stylingu (žehličky, kulmy)

Žehličky na vlasy, teplovzdušné fény nepotrebujete každý deň, ani po každom umytí vlasov. Zdravé kučery profitujú z obmedzeného vystavenia teplu. Fén použite len ak sa ponáhľate, radšej nechajte vlasy prirodzene vyschnúť, čo v bytoch s kúrením a suchým vzduchom funguje pomerne rýchlo.

Ak ste závislá na žehličke na vlasy a fénoch, na mesiac-dva ich odstráňte zo svojho okolia a skúste to bez nich. Ide to a vlasy sa vám poďakujú. Vážne.

5. Korekcia doterajšieho spôsobu česania

Vlasy v skutočnosti potrebujete vyčesať len tesne pred umývaním alebo keď sú upravené a rozmotávate si ich v sprche. V prípade, že máte predĺžené vlasy, je potrebné hľadať rozumnú mieru česania. Mýtus 100 kefovaní denne neplatí ani pre kučery, ani pre normálne vlasy.

Hoci kefovanie má pre pokožku hlavy aj pre vlasy viacero prínosov:

  • Stimuluje prekrvenie pokožky hlavy, napomáha zdravému rastu vlasov.
  • Prenáša tuk z pokožky hlavy do vlasov, čo je pre vlasy prospešné.
  • Čiastočne odstraňuje nečistoty prostredia, ktoré sa vo vlasoch denne zachytia, čo pomáha pokožke hlavy aj vlasom.

Tieto 3 prínosy v kombinácii podporujú lesk vlasov.
Vlasom však nadmerné česanie nerobí dobre.

Správne je kefovať vlasy dostatočne často na to, aby ste získali tieto prínosy, ale nie natoľko, aby ste si poškodili vlasy. Nechcete mať predsa drsné končeky vlasov.
Najprv vlasy postupne šetrne rozčešete, nie tak, že na ne trhavým pohybom silou zaútočíte. Súvislým ťahom kefy od pokožky hlavy po končeky následne rovnomerne rozložíte tuk z pokožky hlavy po celej dĺžke vlasov.

Je rozdiel aj v kvalite vašej kefy – prírodné štetiny sú pre vlasy lepšie ako syntetické vlákna, ale existujú aj výnimky. Na predĺžené vlasy sa používajú špeciálne upravené syntetické kefy.

6. Výmena froté uteráka za mäkké bavlnené tričko

Ak nepoužívate uterák z mikrovlákna, nepoužívajte tradičné uteráky na sušenie vlasov po sprche. Ideálny spôsob sušenia kučeravých vlasov je nechať ich samostatne uschnúť na vzduchu. V prípade, že sa naozaj ponáhľate, použite fén s difúzerom.

Vyskúšajte si dať na hlavu namiesto zakrúteného uteráka hladké bavlnené tričko, určite doma nájdete viacero takých, ktoré už nenosíte. Nájdete im nové praktické využitie!
A prečo práve bavlnené tričko? Jeho vlákna sú kompaktné a jemné, menej „drsné“ ako vlákna uteráka. Aj niektoré bavlnené uteráky sú z jemných hladkých vlákien, no treba pohľadať…

7. Použitie stylingového gélu

Vyskúšajte kondicionér z vlasov úplne neopláchnuť. Po umytí vlasov nechajte vo vlasoch trošku kondicionéru a ak používate stylingový gél, naneste ho navrch na mokré/čiastočne upravené vlasy. Osušte zvyšok tela a nechajte vlasy prirodzene vyschnúť. Trpezlivosť a čakanie, kým styling uschne, má pri zvládaní krepovatenia vlasov veľký význam.
Že nestíhate? Vysušte vlasy pomocou fénu s difúzerom, ale s prihliadnutím na predchádzahúce zásady – nerobte to často.

A ešte niečo

Vymeňte svoju príjemnú bavlnenú obliečku na vankúš za hodvábnu. Ako hovoria viaceré moje klientky, ktoré hodvábne obliečky používajú – vaše vlasy sa vám za to poďakujú lepším vzhľadom. Nezistíte to po jednej-dvoch nociach, či o týždeň, no čosi to do seba to má.

Okrem toho, že sa budete cítiť ako princezná, z pohľadu fyziky bude trenie vlasov o hladký hodváb na vankúši počas spánku určite menšie ako trenie o bavlnenú obliečku. Čo sa skôr či neskôr prejaví na vzhľade vlasov.

Čo s kučeravými vlasmi

Niektorí ľudia tvrdia, že tieto odporúčania nie sú účinné. Majú pravdu? Viac si o ich pochybnostiach a dôvodoch môžete prečítať v článku Je CGM – Curly Girl metóda naozaj pre každého? Avšak ešte predtým…

Byť kučeravý nestačí. Krásne a zdravé vlasy sú výsledkom toho, že najprv akceptujete svoje kučery pre ich prirodzené tendencie, potom s nimi budete pracovať a zodpovedajúco sa o ne každodenne starať. S trpezlivosťou.

Podľa vašich životných návykov v stravovaní, pórovitosti vlasov, ich hustoty a rôznych faktorov prostredia si vaše kučery vyžadujú rôzne spôsoby zaobchádzania a rôzne techniky. Uvedená metóda kučeravého dievčaťa CGM predstavuje základ pre starostlivosť o vlasy, neberte ju dogamticky. Možno budete práve vy potrebovať vlastné modifikácie, pretože nie všetky kučeravé vlasy sú rovnaké!

Zistite si najprv viac o svojich vlasoch, aký máte typ kučeravých vlasov a aké sú jeho vlastnosti a podľa toho k svojim vlasom pristupujte. Objednajte sa na konzultáciu a poradím vám.
Ste správcom krásnej malej záhrady na vrchole vašej hlavy, tak sa o ňu starajte so zodpovednosťou ako sa na kráľovského záhradníka patrí 😀

Páčil sa vám článok? Myslíte, že by potešil aj niekoho vo vašom okolí? Zdieľajte ho na FB, IG, LI, alebo prepošlite naň odkaz svojim známym. Potešíte.

Ak privítate raz za čas článok o novinkách či akciách na stránke toth-hair, pridajte svoju adresu do zoznamu odberateľov dolu v pätičke. Nespamujem. Ďakujem za vašu dôveru!