V 21. storočí nájdeme v službách krajšej polovice ľudstva všakovaké metódy na dosiahnutie dokonalosti. Jednou z takýchto metód je predlžovanie vlasov. Dnes nie je potrebné roky pestovať krásne dlhé vlasy, rôzne metódy predlžovanie vlasov umožňujú vytvoriť na hlave krásne vlasy za pár hodín.
Tento článok vás podobne ako správny majster kaderník zoznámi s komplexom otázok a odpovedí, ktoré prináša starostlivosť o predĺžené vlasy – ako predĺžené vlasy umývať, ako sa o ne starať, poradí s optimálnou dobou korekcie, akú kozmetiku používať a ktorej sa vystríhať, ako s predĺženými vlasmi spať atď.
Načo je dobré predlžovanie vlasov?
Predlžovanie je skvelým riešením, keď máte krátke vlasy a chcete mať vlasy dlhé. Predĺženie vlasov vám pomôže na niekoľko mesiacov napraviť následky nevydareného strihu, zdravotného zákroku, tehotenstva a pod. Primárnym faktorom poháňajúcim rast trhu predlžovania vlasov je rastúca prevalencia vlasových ochorení. Predlžovanie sa tiež používa, keď máte jemné prirodzene padavé vlasy a chcete dodať vlasom extra objem. Alebo tiež v prípade, keď máte extra deň života, pri ktorom chcete prekvapiť ostatných výrazným doplnkom či zmenou imidžu, atď.
Čo znamená predlžovanie vlasov?
Predlžovanie vlasov je pripevnenie prírodných (tzv. darcovských), alebo umelých prameňov na skutočné vlasy. Pripevňované pramene môžu na vlastných vlasoch držať v koreňovej zóne rôznymi spôsobmi. Spôsoby upevnenia sa vyvíjali od svojho počiatku v podobe sponiek (viac v článku História predlžovania je trochu iná než sa zdá) až do dnešnej podoby, keď ich takmer nevidieť.
Pri súčasných cenovo dostupných metódach nie je potrebné čakať niekoľko rokov, kým vlasy dorastú do požadovanej dĺžky. Predĺžením získate dlhé (a spravidla krásne) vlasy za pár hodín. Luxusné kučery môžu krášliť vašu hlavu už po jednom sedení u kaderníka. Pri dobre odvedenej práci majstra kaderníka budú vyzerať na hlave oveľa prirodzenejšie ako parochňa. A vy sa budete cítiť ako bohyňa. S celým procesom predĺženia sú spojené rôzne overené postupy podľa metódy predĺženia (na obr. nižšie postup pri tape-in metóde). O postupoch starostlivosti o predĺžené vlasy je dobre vopred vedieť vopred, aby ste vedeli čo starostlivosť obnáša pred i po realizácii, keď ich už máte na hlave.
Poďme na to!
Ako na starostlivosť o predĺžené vlasy pred ich predĺžením
Ak rozmýšľate o predĺžení svojich vlasov, stojí za zmienku, že úspešnosti procedúry viete pomôcť pred procedúrou samotnou. Starostlivosťou o svoje vlastné vlasy sa staráte o svoje predĺžené vlasy, hoci ich ešte nemáte na hlave. Bez ohľadu na to, ktoré spôsoby predlžovania vlasov zvažujete, je prístup k vlasom pred ich predĺžením v zásade rovnaký.
Predlžovanie vlasov je síce bezpečné, avšak stále stresujúce pre vaše vlastné vlasy i pre pokožku hlavy. Darcovské vlasy zvyšujú zaťaženie vlasových folikulov a bez prípravy môžu občas viesť k padaniu vlasov, dokonca dočasnej strate časti pôvodných vlasov spolu s pridanými.
Ak ste sa rozhodli nechať si predĺžiť vlasy, začnite sa pripravovať už mesiac-dva vopred príjmom výživových doplnkov, ktoré zlepšujú stav vlasov. Taktiež masírovanie vlasovej pokožky 5-10 minút denne výrazne zlepšuje kvalitu a urýchľuje rast vlasov zlepšením krvného obehu. Zlepšiť štruktúru vlasov pomáhajú i pravidelné výživné masky.
Medzi kontraindikácie predlžovania vlasov (kedy predlžovanie nie je vhodné), patria ochorenia pokožky hlavy ako nadmerné vypadávanie vlasov, seborea, ekzém a pod.
Ako sa dopracovať k najlepšiemu výsledku
Najlepší výsledok pri predlžovaní vlasov dosiahnete, keď sa vopred objednáte u odborníka-kaderníka, ktorý pri prvej návšteve posúdi stav vašich vlasov. Ak sú vaše vlasy v poriadku, navrhne riešenia na predlžovanie (dĺžka, farba, objem) a odporučí, ako pripraviť vlasy na vašej hlave na predlžovanie.
V rámci prípravy najneskôr 2-3 dni pred procedúrou nepoužívajte akékoľvek hydratačné a fixačné vlasové prípravky. Obmedzte sa na používanie bežného šampónu bez olejov a hydratačných prísad. Prvoradou úlohou je zbaviť vaše vlasy mastnoty.
Aby predĺžené vlasy vydržali dlho a nevyšmykávali sa z keratínové kapsuly, vaše vlastné vlasy by mali byť:
- čisté
- suché
- neošetrené chemikáliami
Po zhodnotení stavu vašich vlasov bezprostredne pred procedúrou predlžovania vlasov môže kaderník ponúknuť druhé umývanie vlasov – spravidla nemá zmysel odmietnuť, pretože v salónoch na čistenie kozmetiky používajú kvalitnejšie šampóny.
Je dovolené farbenie vlasov pred predlžovaním?
Odborníci odporúčajú najneskoršie farbenie aspoň týždeň pred procedúrou, pretože samotné farbenie/tónovanie poškodzuje vlasy. Súčasné použitie farby a predlžovania môže mať negatívny dopad a poškodiť nielen štruktúru vlasov, ale aj vlasové cibuľky.
Strih pred predlžovaním
Strihanie vlasov pred predlžovaním väčšinou nemá zmysel, pretože po pripevnení vybraných vlasov k vašim majster účes vyrovná a upraví. Predbežný strih má zmysel iba vtedy, ak boli vlasy predtým strihané kaskádovo alebo nerovnomerne (šikmý bob). Kaderník, ktorý bude vaše vlasy predlžovať, robieva pred i po samotnom pripojení darcovských vlasov úpravu vášho strihu podľa potreby.
Aká je potrebná minimálna dĺžka pôvodných vlasov na predĺženie?
Ideálne sa predlžovanie vlasov odporúča pri dĺžke vlasov aspoň 5 centimetrov, predĺžené vlasy budú pôsobiť prirodzenejšie. Existujúce metódy však umožňujú predĺžiť aj kratšie vlasy, ofinu, záhlavné časti vlasov a pod.
Aká je potrebná minimálna dĺžka predlžovaných vlasov?
Nie je stanovená minimálna dĺžka vlasov na predĺženie, no štandardne sa používajú na predĺženie vlasov dĺžky od 35 cm (pri úprave objemu od 20 cm, pri úprave ofiny od 10 cm). Približne 20 cm býva skrytých pod vlastnými vlasmi. Vysoké postavy potrebujú na predĺženie väčšiu dĺžku ako nižšie.
Čo znamená starostlivosť o predĺžené vlasy
Ako sa starať o predĺžené vlasy? Keď už máte na hlave predĺžené vlasy, popri voľbe metódy a kvalite procedúry predĺženia ovplyvňuje ich životnosť zásadne vaša starostlivosť o ne. Teda či sa z nich budete tešiť pol roka, rok, alebo viac. V tomto článku popísané zásady sú určené primárne pre metódu keratínového predlžovania vlasov.
Aby vaše nové vlasy vyzerali príťažlivo čo najdlhšie, vyžadujú starostlivosť. Na rozdiel od umelých vlasov sa o prirodzené ľudské vlasy môžete starať klasickým spôsobom, ktorý už poznáte, ale… Ak budete dodržiavať pri starostlivosti správny prístup, používať overené prípravky a postupy, môžete predĺžiť ich životnosť i skvelý vzhľad o týždne i mesiace. Pokojne až na dvoj- či trojnásobok bežnej životnosti.
Zásady starostlivosti o predĺžené vlasy
Starostlivosť o predĺžené vlasy nevyžaduje žiadne špecifické zručnosti. Vo všeobecnosti je možné napísať, že stačí jednoduchý opatrný prístup na to, aby ste sa vy i vaše okolie dlho tešili z krásnych vlasov.
Tu je stručný prehľad starostlivosti o predĺžené vlasy rozdelený do siedmych najdôležitejších oblastí:
Česanie predĺžených vlasov
Ako česať predlžované vlasy? Je dôležité si uvedomiť, že predĺženým vlasom neprospieva príliš veľa česania. Ak milujete hrebeň vo svojich vlasoch každú štvrťhodinu, budete sa musieť po predĺžení vlasov svojej lásky na čas zriecť. Na druhej strane, starostlivosť o predĺžené vlasy vyžaduje aspoň trikrát denne ich prečesať a predchádzať tak ich zamotaniu do chumáčov.
Kým sú umyté vlasy mokré, nečešte ich, pretože práve v tomto stave sú najzraniteľnejšie. S rozčesávaním začínajte až keď vlasy výrazne vyschnú. Na česanie používajte mäkké hrebene so širokými zubami, existujú aj špeciálne kefy. Dbajte na to, aby sa vlasy pri česaní nezamotali. Používajte hrebeň/kefu bez guľôčok na koncoch (môžu sa zachytiť o spoje).
Vlasy rozčesávajte zľahka, aby ste nepoškodili upevňovacie body prameňov. Tento postup opakujte viackrát až do rozčesania. Postup česania dodržte od končekov postupne vyššie – zdola nahor, postupne po kúskoch stúpajte až ku korienkom.
TIP: V praxi po vysušení chyťte jednou rukou pramene na konci do chvosta a druhou rukou ich opatrne češte koncami hrebeňa, resp, kefy. Nechoďte hneď do hĺbky, vyhnete sa ťahavému trhaniu. Postupne zachytávajte vlasy vyššie nad a pod zadnou časťou hlavy a opatrne rozčešte stred. Najopatrnejšie pristupujte k rozčesaniu korienkov.
Správne umývanie predĺžených vlasov
Dievčatá i dospelé dámy si nedávajú predĺžiť vlasy, pretože majú obavy z procesu umývania. Tieto obavy pochádzajú z nevedomosti. V skutočnosti si na tento proces môžete zvyknúť pomerne rýchlo, nie je na ňom nič zložité. Starostlivosť o predĺžené vlasy šampónom sa od bežného umývania šampónom sa líši len v niekoľkých pravidlách, ktoré budete možno s radosťou automaticky aplikovať na svoje vlasy aj po sňatí predĺžených vlasov. Pretože prospievajú aj vašim vlastným vlasom.
Ako umývať predĺžené vlasy prvý raz? Vlasy si umyte prvý raz najskôr dva-tri dni po predlžovacom zákroku. Prečo nie hneď na druhý deň? Ak sa vlhkosť a šampón dostanú na kapsuly krátko po predlžovaní, upevňovacie prvky sa môžu jednoducho rozpadnúť. Potrebujú úplne vyschnúť. Najlepšie je počkať pár dní, kým upevňovacie prvky vytvrdnú, a až potom vlasy umyť.
Pred každým umývaním vlasy dobre rozčešte. Predídete zamotaniu vlasových prameňov pri umývaní.
Zabudnite na zvyk nakláňať sa nad vaňou alebo umývadlom. Je rizikové umývať si vlasy s predlžovanými vlasmi v takejto polohe, pretože sa pramene môžu ľahko zamotať a potom ich nerozčešete. Hlavu pri umývaní predĺžených vlasov držte v miernom záklone dozadu, prípadne si vlasy umývajte v stoji v sprche. Alebo sediac vo vani tak, aby prirodzene padali na chrbát a plecia a voda po nich stekala.
Najlepší postup umývania predĺžených vlasov
Názory na najlepší postup umývania predĺžených vlasov sa líšia. Na základe skúseností odporúčam ten, ktorý používajú pri umývaní profesionálni kaderníci – šampón rozriedia v dlaniach a nanášajú ho v malom množstve na pokožku ku korienkom vlasov (pretože práve tá sa mastí). Vlasovú pokožku pri korienkoch vlasov nešúchajte, prstami príliš netlačte.
Šampón nechajte pôsobiť naozaj krátko (max. 2-3 minúty) a zmyte ho dostatočným množstvom vody. Na umývanie vlasov používajte vlažnú vodu, nie horúcu. Dlhšie pôsobiaca horúca voda môže oslabiť niektoré spoje, čo určite nechcete.
Ideálna je na opláchnutie vhodná mäkká voda (pozrite si v súbore RÚVZ SR podľa bydliska ako vyzerá mapa tvrdosti vody vo vašom okrese, presnú hodnotu získate na okresnom RÚVZ). V prípade potreby vodu čiastočne zmäkčíte prevarením.
Pri umývaní vlasov použite pH-neutrálny šampón bez sulfátov (najlepšie aj bez parabénov), umýva jemnejšie. V šampóne by nemali byť žiadne prísady. Bylinkové extrakty a odvary sú tiež schopné poškodiť kapsuly predĺžených prameňov. Produkty starostlivosti o suché a lámavé vlasy nie sú vhodné (zhoršujú vzhľad i povrchovú štruktúru predĺžených prameňov, čo má za následok intenzívne vyčesávanie predĺžených vlasov). O starostlivosti sa poraďte s kaderníkom, ktorý vaše vlasy predlžuje.
Nevhodné sú tiež koncentrované husté šampóny a husté kondicionéry. Ak máte svoj obľúbený pH šampón bez sulfátov a prísad a nechcete sa ho vzdať, pred použitím ho zrieďte vodou.
Ako často umývať predĺžené vlasy? Ak ste si nechali predĺžiť vlasy prirodzenými ľudskými vlasmi bez silikónového povlaku, môžete ich umývať aj každý deň, rozumné optimum je však len 2-3 krát týždenne.
TIP: Na správne umývanie predĺžených vlasov môžete prípadne vyškoliť svojho partnera, budete mať príjemnú spoločnú aktivitu.
Vhodná „výživa“ predĺžených vlasov
Starostlivosť o predĺžené vlasy vyžaduje pravidelné používanie špeciálnych balzamov, mliek a masiek. Inak sa začnú čoskoro prejavovať v závislosti od kvality použitých vlasov štiepenia končekov, vlasy stratia živosť a pod. Látky zlepšujúce vzhľad a masky aplikujte rovnomerným nanesením pod bodmi napojenia predĺžených vlasov smerom ku končekom. Najbezpečnejšie je v prípade aplikovania na predĺžené vlasy použiť masky špeciálnej priemyselnej výroby.
Balzam sa na predlžované rovné vlasy nanáša iba na končeky, na vlnité vlasy na poslednú 1/3 ich dĺžky od konca.
V prípade, že chcete pomôcť svojim vlastným vlasom nesúcim „príťaž“ predĺžených vlasov, aplikujte výživné masky ku korienkom bez toho, aby ste sa dotkli spojovacích bodov. Vylúčte agresívne zložky vo forme olejov z citrusových plodov (áno, sú dosť agresívne), alkoholových tinktúr a korenín.
TIP: Ak uprednostňujete prírodné prípravky, jemne zahrejte oleje z lopúcha, broskyne a mandlí a aplikovaním zmesi ku korienkom ich môžete podporiť vo výžive ešte pred procesom predlžovania vlasov (hlavu zabaľte do uteráka alebo čiapky na niekoľko hodín, následne umyte šampónom a nie horúcou vodou).
Sušenie predĺžených vlasov
Vlasy sušte len jemne, nechávajte ich radšej vyschnúť na vzduchu. Sušiť mokré vlasy zrolovaním pod uterák v tvare turbanu nie je dobrá voľba. Silné zovretie prameňov vlasov môže poškodiť spoje s predlžovanými vlasmi.
Mäkká froté látka uteráka absorbuje prebytočnú vlhkosť z vlasov už pri slabom stlačení vlasov a kapsule zostanú neporušené.
Vysoké teploty sú pre predĺžené vlasy vysoko nežiadúce – rozpúšťajú spoje. Ak sa nedá použitiu sušiča vlasov vyhnúť, sušenie vykonajte rýchlo, predtým aplikujte na vlasy tepelne ochrannú vlasovú kozmetiku.
TIP: Najlepšie je sušiť predĺžené vlasy prirodzene, ale ak to nie je možné a niekam sa ponáhľate, použite nasledujúce odporúčania – počas sušenia držte pramene pri koreňoch chrániac spoje pred účinkami tepla z fénu, použite hrebeň/kefu bez guľôčok na koncoch, nepoužite príliš horúci vzduch (ak vás páli, je horúci).
Spánok s predĺženými vlasmi
Príprave na spánok s predĺženými vlasmi venujte zvlášť pozornosť.
Ak pôjdete totiž spať s mokrými vlasmi, ráno budete mať na hlave vlasy akoby zlepené žuvačkou. Zaspávanie s voľnými mokrými vlasmi sa dôrazne neodporúča. Podľa intenzity pohybu hlavou v noci dochádza k menšiemu či väčšiemu zamotaniu vlasov. Bez poškodenia spojovacích bodov sa vám ich nepodarí rozčesať. Na tento bod v rámci starostlivosti o predĺžené vlasy nezabudnite!
TIP: Predĺžené vlasy pred spánkom prečešte, zapleťte do vrkočov alebo uviažte do drdola, čím predídete ich zamotaniu. Pomôcť vám môže tiež sieťka na vlasy, ktorá zabráni zamotaniu prameňov počas spánku.
Úprava účesu s predĺženými vlasmi
Ako si upravovať predĺžené prirodzené ľudské vlasy? Na úpravu účesu je možné používať pokojne farbenie, dokonca aj kulmu či žehličku. Je povolené vytvárať vo vlasoch pramene inej farby. Pri farbení však treba rešpektovať hranicu obsahu peroxidu vodíka vo farbe šesť percent, nie viac. Farba by mala mať minimálny obsah amoniaku. Predĺžené pramene sa po častom farbení zmenia na tvrdé a neposlušné aj pri použití balzamu.
Farbenie najlepšie vykoná kaderník, ktorý nanesie na predĺžené vlasy farbu tak, aby obišiel spojovacie body vo vlasoch a pozná ďalšie nuansy techniky farbenia pre predĺžené pramene.
Pri používaní akýchkoľvek prostriedkov na predĺžené vlasy sa vyhýbajte priamemu kontaktu so spojovacími bodmi vo vlasoch. Či sa jedná o chemické alebo tepelné prípravky, nepoužívajte ich na miestach, kde sa predlžovacie vlasy napájajú na vaše vlastné. Prípravky i teplo ničia spoje pomerne rýchlo. Malou povolenou výnimkou sú fixačné prostriedky, ako je lak, alebo pena, pretože sa aplikujú spravidla len na povrchu, kde sa nachádzajú vlastné vlasy.
Vzhľad predĺžených vlasov a styling
Starostlivosť o predĺžené vlasy súvisí aj so vzhľadom. Vo výbere účesov sú najčastejšie základom vzhľadu rozpustené ženské vlasy. Jednoduchosť a eleganciu zdôraznia dobre upravená dĺžka a krásny lesk vlasov. Samozrejme, najlepšie je, keď vám účes urobí kaderník, ktorý robil predĺženie, pretože pozná detaily svojej práce. Nechajte si vysvetliť a dodržiavajte základné pravidlá pri tvorbe účesu s predĺžených vlasov, s ktorými vás isto rád zoznámi.
Na dodanie ďalšieho objemu suchým vlasom sú vhodné ľahké peny a výrobky bez obsahu agresívnych zložiek. Kučeravé vlasy alebo vlny je možné aj na predĺžených vlasoch vytvoriť pomocou natáčok alebo kulmy. Hlavná požiadavka je, aby teplota stylingového nástroja nebola vysoká.
Vrkoč spestrí každodenné účesy aj pri predĺžených vlasoch. Pri česaní a jeho vytváraní sa snažte navzájom miešať prirodzené a predĺžené pramene. Pri dobrej práci kaderníka, ktorý vlasy predlžoval, bude výsledok veľmi prirodzený.
Chvost je jednou zo štýlových možností stylingu na predĺžených vlasoch. Opatrne vezmite vlasy na vrchu hlavy a zaistite ich elastickou gumičkou alebo páskou. Po výbere hlavného prameňa chvosta ním prekryte podľa potreby časť chvosta. Môžete mu tiež pomôcť k luxusnému vzhľadu trochou laku (bez alkoholu).
Čo je to korekcia predĺžených vlasov?
Súčasťou starostlivosti o predĺžené vlasy je tzv. korekcia, ktorá je potrebná po nejakej dobe od pripevnenia.
Ako vlasy rastú, bod pripevnenia sa postupne vzďaľuje od vlasovej pokožky, čo po čase vyzerá neesteticky. Závisí od toho, ako rýchlo vlasy rastú. Každodenným „nosením a používaním“ sa tiež niektoré pripevnené pramene uvoľňujú a je potrebná ich fixácia. Ak sa vám niektorý prameň uvoľní a nájdete ho napr. v posteli, odložte si ho a prineste na korekciu. Pri korekcii predĺžených vlasov sa presunú pramene bližšie k hlave, kaderník počas korekcie upevní uvoľnené pramene a doplní prípadné chýbajúce.
TIP: Včasná korekcia predĺžených vlasov po 3 mesiacoch (platí pre keratínové predlžovanie) je menej náročná na čas a teda aj peniaze, ako keď prídete ku kaderníkovi kvôli početným výpadkom prameňov, resp. s viditeľným odrastom vlastných vlasov neskoro.
Iné opatrenia
Prirodzenosť väčšiny dievčat a mladých žien víta zmenu. Zmenu farby nechtov, šiat, tieňov, topánok, vlasov, zmenu účesu, výlet mimo všedných dní k moru, do solária, sauny,… Zmena a experimentovanie s predĺženými vlasmi má svoje obmedzenia, ktoré je potrebné rešpektovať.
Najdôležitejšie sa týkajú potreby skryť spoje prekrytím vlasmi a vlastnej pevnosti spojov. Preto je potrebné vedieť ako sa starať o svoje predĺžené vlasy a účes čo najlepšie aj v širšom kontexte.
V soláriu, resp. saune sa odporúča použitie ochrannej čiapky. Hoci lepšie je pri predĺžených vlasoch sa im vyhnúť. Podobne pri plávaní v mori a v bazénoch, kde sa vlasy dostávajú do kontaktu s chlórovanou vodou, je žiadúce použiť plávaciu čiapku.
Existuje množstvo odporúčaní pre konkrétne metódy predlžovania. Hoci sú jednoduché, takmer každé si vyžaduje úpravu zabehaného životného štýlu, zodpovednosť voči svojim vlasom a trpezlivosť. Predĺženie vlasov ovplyvní váš životný štýl, ale výsledok v podobe čarovných vlasov stojí za to.
Čo sa stane, ak si budete naďalej umývať vlasy podľa návyku, zostanete pri bežnom šampóne a vlasovej kozmetike, či zistíte, že prirodzené sušenie vám zaberá príliš veľa času a použijete fén? Pri jednorazovom porušení odporúčaní predĺžené pramene okamžite nespadnú. Možno jeden-dva predĺžené pramene. Opakované porušovanie pravidiel starostlivosti o predĺžené vlasy však už výrazne skráti ich životnosť.
Čo vám inde nepovedia – pripravte svojho partnera na to, že vám nebude môcť zabehnúť prstami beztrestne do vlasov. Teda, môže, ale len jemne. Inak ho to bude stáť náklady na predčasnú korekciu. V prípade, že vám vlasy výrazne rozčachre a zamotá, bude mať partnerku bez vlasov, ako po použití dredov 🙂
Záver?
Časy, keď sa na škaredé dievča pozeralo s ľútosťou na tie krajšie, sú preč, pretože nedokonalosti dnes už jednoducho nemusia existovať. Moderná kozmetológia nielenže vykročila vpred, ale sa vyvíja stále a dosť rýchlym tempom. Dnes je takmer všetko, čo sa prírode nepodarilo dokončiť na prvý šup, napraviteľné. Dokonca niekedy v priebehu pár hodín.
To platí aj pre vlasy. Chcete svetlý odtieň s postupným prechodom? Nech sa páči, nevtieravý shatush. Chcete luxusné kučery? Nech sa páči, máte ich mať. Zmenia váš vzhľad v priebehu pár hodín na nepoznanie. Aby však krása potešila čo najdlhšie, doprajte jej primeranú starostlivosť.