História predlžovania vlasov je trochu iná než sa zdá

blog o vlasoch - titulka k histórii predlžovania vlasov. na obrázku busta kráľovnej Nefertiti

Keď sa začnete zaujímať o predlžovanie vlasov, zistíte, že všetko je inak ako sa zdá. História predlžovania vlasov považuje za jej tvorcu Simona Forbesa, kaderníka s punkovým cítením, ktorý ju predstavil svetu prvý raz začiatkom 80-tych rokov 20.storočia. Ak ste si teda mysleli, že ide o nejaký nový módny výstrelok, mýlite sa. Predlžovanie vlasov sprevádza ľudstvo už pekných pár rokov.

História dávno pred…

Historické zdroje ukazujú, že predlžovanie vlasov bolo známe už v starovekom Egypte. História predlžovania vlasov siaha do hlbokej minulosti. Koncept predlžovania vlasov existoval v staroveku dokonca ešte pred časmi kráľovnej Kleopatry (69 pred n.l. – 30 pred n.l.).

V roku 2014 archeológovia objavili v staroegyptskom meste Amarna pozostatky ženy, ktorá mala na sebe zložitý účes s predĺženými vlasmi. El-Amarna bola postavená ako nové hlavné mesto Egypta Achnatonom (vládol cca 1353-1335 pred n.l.), vtedy sa volalo Achetaton. Telo staré 3 300 rokov našli na pohrebisku zabalené v podložke. Zachovalo sa vďaka prirodzenému suchému podnebiu. V El-Amarne našli tiež známu bustu krásnej kráľovnej Nefertiti (na foto), ktorá bola manželkou Achnatona.

Predlžovanie vlasov v Egypte

Meno, vek alebo povolanie objavenej ženy nie sú známe. Jej telo sa nachádzalo medzi stovkami iných pochovaných na cintoríne neďaleko Amarny. Vďaka suchému podnebiu sa účesy všetkých zachovali do súčasnosti takmer neporušené. Žena mala na sebe „veľmi zložitý účes s približne 70 nadstavcami pripevnenými v rôznych vrstvách a výškach na hlave,“ povedala Jolanda Bos, archeologička pracujúca na projekte v Amarne pre Live Science.

„Vlasy boli s najväčšou pravdepodobnosťou upravené po smrti, predtým, ako bol človek pochovaný. Je však tiež pravdepodobné, že tieto účesy sa používali aj v každodennom živote a že ľudia v Amarne používali predlžovanie vlasov v každodennom živote,“ povedala Bos. Archeologička má viacero historických špecializácií, ľudským vlasom v Tell el-Amarna sa venuje od roku 2012 do súčasnosti.

Výsledky výskumu

Busta Nefertiti v Berlínskom múzeu
História predlžovania vlasov začína v starovekom Egypte - na obr. vlasy z vykopávok v egyptskom meste Amara

Výsledky výskumu publikovaného v Journal of Egyptian Archaeology popisujú, že viaceré z pozostatkov, ktoré Bos analyzovala, mali takisto predlžované vlasy. Jedna lebka mala predĺženia vyrobené zo sivých a tmavo čiernych vlasov, čo naznačuje, že na vytvorenie predĺženia darovalo svoje vlasy viac ľudí.

Zo 100 lebiek malo 28 vlasy. Viaceré mali vrkoče zapletené z troch prameňov.
„Vrkoče často neboli dlhšie ako 20 cm, takže vlasy mali dĺžku približne po plecia,“ upresnila Jolanda Bos. „Najdlhšie vlasy, ktoré sa našli, pozostávali z viacvrstvových predĺžení do dĺžky približne 30 cm.“

Amarna ako hlavné mesto Egypta vznikla v jeho najväčšom rozkvete. No nevydržala dlho. Krátko po Achnatonovej smrti ju vládcovia a ľudia opustili. Dnes archeológovia skúmajú toto staroveké mesto a vďaka objavom na cintoríne sa dozvedáme i o predlžovaní vlasov a účesoch, ktoré nosili ľudia v starovekom Egypte.

História predlžovania vlasov sa po staroegyptských vykopávkach rozplýva v hmle až do novoveku. Možno naši predkovia svoje vlasy predlžovali, pretože predstavovali často status moci, no nálezy o tom nevypovedajú.

Nedochovali sa?

Hlava z egyptského cintorína, na ktorej sa zachovali vlasy

Predlžovanie a úsvit novoveku

V 16. storočí bola známa svojimi príčeskami a parochňami kráľovná Alžbeta I. Hovorilo sa, že ich začala nosiť potom, keď prišla o časť vlasov kvôli kiahňam a chcela si zachovať mladistvý vzhľad. Podľa historických prameňov mala kráľovná viac ako 80 príčeskov. Tento spoločenský trend nasledovali a bežne ich nosili aj dvorania a aristokrati. Pre väčšinu ľudí boli nedostupné. Alžbetínske parochne sa vyrábali najmä z ovčej vlny.

V 17. storočí sa stal propagátorom parochňovej módy francúzsky kráľ Ľudovít XIII. Vraj skutočnou príčinou bola snaha zakryť svoju plešinu, ale kráľ svojím správaním nastavil trend. Parochne sa stali symbolom statusu bohatstva. Dokonca na zvláštne sviatky sa vyrábali parochne obsahujúce perly a korálky.

Koncom 17. a začiatkom 18. storočia bolo najvýznamnejšou mocnosťou Európy Francúzsko. Jeho samoľúby panovník Ľudovít XIV., známy tiež pod označením Kráľ Slnko, zanechal po sebe okolo 300 obrazov, na ktorých je zachytený s množstvom parochní a príčeskov. Nechal vytvoriť množstvo známej francúzskej architektúry (napr. Versailles), ale aj množstvo veľkých a luxusných parochní, pre ktoré boli základom ľudské vlasy od chudobných poddaných. Ovčia vlna sa stávala minulosťou.

A tak už v tej dobe badať zárodky obchodu s vlasmi, pretože chudoba si nechávala narásť vlasy za účelom ich predaja.

V tradícií parochní pokračoval aj jeho následník Ľudovít XV. a jeho známa vzdelaná milenka a priateľka Madame de Pompadour.

Z nedávnej histórie vzniku

Simon Forbes spomínaný v úvode článku sa považuje za autora myšlienky novodobého predlžovania vlasov. Kaderník, ktorý tvoril najmä v druhej polovici XX. storočia (zomrel v máji 2020), prišiel v roku 1981 s myšlienkou získať objem a dĺžku prilepením umelých kučier na vlasy na hlave. Tak, aby to vyzeralo lepšie ako dovtedajšie parochne, ktoré ovládali svet od 60-tych rokov. Na upevnenie začal používať namiesto sponiek vosk, ktorým dosiahol menšiu viditeľnosť bodov napojenia umelých vlasov. Vyvinul k tomu i vlastné technické náradie. Forbes významne rozšíril svet kaderníctva a predstavil úplne novú službu. Od „klasickej“ metódy starých Egypťanov sa líši predovšetkým použitím umelých vlasových materiálov a moderných lepiacich voskov. No prvenstvo v predlžovaní mu ukradli Egypťanky o pár tisíc rokov skôr.

V prvých rokoch po jeho vynáleze nebolo predlžovanie praktické, pretože pramene vyrobené z umelých akrylových vlasov nízkej kvality boli príliš široké. Účes síce vyzeral efektne, no jeho životnosť bola krátka – syntetické pramene sa zamotávali do ťažko rozčesateľných chumáčov a rýchlo sa odlepovali od vlastných vlasov vplyvom vlastnej váhy. Preto vyvinul neskôr v spolupráci s výrobnou továrňou špeciálne umelé vlákno Monofibre, ktoré ním založený kadernícky salón v Londýne používa dodnes.

Predlžovanie vlasov spropagoval Boy George vo svojom videu Karma Chameleon
Do histórie predlžovania vlasov a extra účesov vstúpila aj Cher v roku 1986

Použitie umelých vlasov

Tento typ vlákna je ľahší ako prirodzené vlasy, avšak má inú štruktúru. Umelé vlasy sú lesklejšie, inak na nich drží farba, v niektorých ohľadoch majú lepšie, v iných horšie vlastnosti ako ľudské vlasy. História predlžovania vlasov ukazuje, že sa vzhľadom na svoje vlastnosti skvele uplatňujú v showbiznise a pri vizuálnych efektoch. Spopularizoval ich v r. 1983 Boy George videom k skladbe Karma Chameleon. Po ňom si prišli pre účesy k Forbesovi aj Duran Duran, U2, Jean-Paul Gautier, Kate Moss, Annie Lennox, Diana Ross, Cher, Kate Bush, Madonna. A ďalší.

Speváčka Diana Ross používala podľa niektorých zdrojov tiež predlžovanie svojich vlasov
Lady Gaga používa tiež predlžovanie vlasov

V súčasnosti používajú predĺžené vlasy napríklad Jennifer Lopez, Beyoncé, Jennifer Aniston, Selena Gomez, Katy Perry, Lady Gaga. No nielen hviezdy showbiznisu zlepšujú svoj vzhľad doplnkovými prameňmi umelých vlasov.

Vízia a sen Simona Forbesa, že predlžovanie vlasov sa stane štvrtou službou ponúkanou v profesionálnych kaderníckych salónoch, je dnes skutočnosťou.

Predlžovanie vlasov a úpravy účesov využívala aj speváčka Kate Bush
Na predĺžené vlasy sa dá aplikovaj aj dredová technika

Predlžovanie vlasov je pre celebrity

Syntetike začali nedlho po objave novej metódy konkurovať prirodzené ľudské vlasy (tzv. donorské) a vlásie z konského chvosta. Ešte na začiatku 21. storočia sa však predlžovacie vlasy stále vyrábali prevažne zo syntetických materiálov. Až k roku 2010 a neskôr sa predlžovanie ľudských vlasov stalo bežnejším a dostupnejším širšej verejnosti.

V súčasnosti sa ľudské vlasy používané pri predlžovaní rozlišujú predovšetkým podľa typu pôvodu – ázijské, slovanské, európske, juhoamerické. Sú charakteristické regiónom a výživou ľudí v nich. Za vysokokvalitné sa považujú v súčasnosti najmä ruské, juhoamerické a časť ázijských.
Samotné zväzky vlasov – pôvodne dosť hrubé syntetické – sa používajú dnes pri aplikáciách oveľa menšie. Súčasné technológie umožňujú totiž ich pripevnenie v malých prameňoch s hmotnosťou okolo 1 g. To výrazne znížilo zaťaženie vlasových korienkov a obavy z poškodenia zdravých vlasov. Dnes ľudské vlasy použité na predĺženie dnes len ťažko rozoznáte od vlastných.

História predlžovania vlasov registruje aj Jennifer Lopez - speváčka je známa i predlžovaním vlasov
Predlžovanie vlasov sme videli aj na modelke Kate Moss

História predlžovania vlasov a dnešok

Prístup k širokej škále predlžovania vlasov majú dnes nielen celebrity, ale prakticky každý. Značky so syntetikou i upravenými prírodnými vlasmi ponúkajú rôzne úpravy, štýly, farby, dĺžky a spôsoby aplikácie. Vyberať je možné medzi prirodzenými i umelými vlasmi, rozšíril sa výber štýlov, metód a vlasov na predlžovanie vlasov. Táto širšia škála možností znamená, že existujú metódy predlžovania vlasov, ktoré vyhovujú takmer akémukoľvek rozpočtu.

Ako vidíte, predlžovanie vlasov nie je nové. História predlžovania vlasov ukazuje, že ho poznali už Egypťania tisíctristo rokov pred Kleopatrou. Prisudzuje sa im tiež vynález parochní, ktoré vytvárali z ľudských vlasov, rastlinných vlákien a ovčej vlny (zvyčajne ich používali na slávnosti).
Technika predlžovania vlasov je v súčasnosti do detailov rozpracovaná a bežne akceptovaná, dostupná aj na Slovensku u viacerých kaderníckych majstrov. Aj u mňa 🙂

Ak chcete mať na hlave ozajstnú korunu krásy dlhých ženských vlasov, a ešte váhate, vyskúšajte zmenu. Všetko, čo sa chcete dozvedieť, postupne nájdete v mojich článkoch o predlžovaní vlasov na blogu. Určite si prečítajte článok o plusoch i mínusoch predlžovania vlasov, čo by ste mali vedieť ešte pred rozhodnutím dať si predĺžiť vlasy. V prípade otázok, na ktoré nenájdete odpoveď, zavolajte, napíšte. Rada vám odpoviem.

V článku sú použité fotografie a informácie publikované na:
www.cliphair.co.uk
seahair.ru
pinterest.com
wikimedia.org

Páčil sa vám článok? Myslíte, že by potešil aj niekoho vo vašom okolí? Zdieľajte ho na FB, IG, LI, alebo prepošlite naň odkaz svojim známym. Potešíte.

Ak privítate raz za čas článok o novinkách či akciách na stránke toth-hair, pridajte svoju adresu do zoznamu odberateľov dolu v pätičke. Nespamujem. Ďakujem za vašu dôveru!