Shatush ako príjemné prekvapenie

blog o vlasoch - titulka k histórii a farbeniu shatush

Ženy, ktoré chodia pravidelne ku kaderníkovi, preberú v salóne v rozhovoroch kopec tém. Od zdravia, rodiny, práce až po novinky zo sveta vlasov. Väčšina z nich už počula slovo shatush (v anglickej transkripcii kašmírčiny, odkiaľ slovo pochádza, sa píše aj shahtoosh, číta sa šatúš). Označenie pre účesy, ktoré boli/sú pomerne rozšírené medzi hollywoodskymi hviezdami. Ale nielen medzi nimi. Vďaka kaderníkom, ktorí ich poznajú, sú dostupné po celom svete aj klientom so zmyslom pre (prí)jemnú krásu.

Čo je to shatush?

Shatush v skutočnosti nie je účes. Je to technika farbenia, ktorá vytvára na vlasoch efekt jemných detských vlasov prirodzene zosvetlených slnkom. Výsledkom jej použitia je harmonicky sa zosvetľujúca farba smerom ku končekom vlasov.

Samotné slovo shatush (v anglickej transkripcii kašmírčiny sa píše aj shahtoosh) je perzského pôvodu a hoci sa prekladá ako „potešenie kráľov“, doslova znamená „kráľovský jemný šálový materiál“. Shatush je totiž označenie materiálu i vlneného šálu, štóly mimoriadnej kvality.

V súčasnosti je výroba prísne zakázaná kvôli ochrane ohrozených tibetských antilop chiru (Pantholops hodgsonii), z vlny ktorých sa po ich usmrtení vlnené šály vyrábali. Shatush boli utkané – ako ukázali výskumy na konci 20. storočia – z najjemnejšej vlny na svete.

Jemnulinké vlákna srsti, ktoré sa veľmi ťažko upravovali, si vyžadovali vysokú zručnosť kašmírskych tkáčov a robili tento kúsok odevu jedinečným a vzácnym. Preto si ho mohli dovoliť naozaj iba najmajetnejší ľudia. Veľmi vyhľadávaný bol najmä v 19. storočí kvôli svojej hustote a ľahkosti.

tibetská antilopa chiru - ilustrácia z knihy

Technika farbenia shatush

Túto techniku farbenia vlasov vyvinul taliansky kaderník Aldo Coppola. Spojil melír a ombre so zaujímavým výsledkom. Farbenie tak vyzerá vo výsledku na vlasoch neuveriteľne prirodzene. Ako jemné detské vlasy prirodzene zosvetlené slnkom.

Takýto efekt vám nevyčarí na hlave hocikto. Majster kaderník musí totiž vytvoriť klientke na vlasoch hladký prechod od tmavších koreňov k svetlým špičkám. A tento prechod musí byť veľmi plynulý. Sfarbenie dodáva vlasom aj objem, robí účes zaujímavejší a dynamickejší.

Shatush, ombre a melírovanie

Väčšina klientiek porovnáva shatush s melírovaním, no v skutočnosti má s ním veľmi málo spoločné. Shatush je jedna z odrôd tzv. kalifornského melírovania, viac pripomína techniku ​​ombre. V skutočnosti je to súbor techník na špeciálne nanášanie farby tak, aby umožnili dosiahnuť postupný prechod od tmavých koreňových oblastí k svetlejším špičkám.
Počas práce majster používa členenie na farebné úseky, pričom charakteristickým rozdielom medzi šatúš (aj tak sa niekedy píše) a tradičným melírovaním je to, že šatúš sa vykonáva bez použitia fólie.

Shatush na blond vlasoch spredu a zboku pred a po úprave kaderníkom
Shatush na hlave ženy zboku pred a po úprave kaderníkom
Shatush na blond vlasoch zozadu pred a po úprave kaderníkom
Shatush na hlave ženy zozadu pred a po úprave kaderníkom

Výhody farbenia shatush

Technika má viacero výhod.

  • S jej pomocou môžete zmeniť vzhľad bez toho, aby farbenie absolvoval celý objem vlasov.
  • Výsledok farbenia technikou shatush nie je potrebné ďalej udržiavať u kaderníka. Rastúce vlasy budú totiž vyzerať upravene aj bez potreby opätovného dofarbovania pri odrastaní.
  • Vzniknutý efekt je veľmi prirodzený.
  • Metóda dokonale pomôže skryť malé množstvo sivých vlasov.
  • Dodáva vlasom atraktívny objem, vizuálne omladzuje.
  • Vlasy vyzerajú ako živé.

Nevýhody

Táto technika má aj zopár nevýhod, no je ich pomerne málo.

  • Hoci len mierne, vlasy predsa len odfarbuje,
  • Farbenie technikou šatúš je náročné na čas a teda kadernícky úkon nie je lacný (pozrite cenník),
  • Ak chcete skvelý výsledok, techniku zverte profesionálovi.
Účes šatúš na hlave ženy zozadu 1
Účes šatúš na hlave ženy zozadu 2
Účes shatush na hlave ženy zozadu 9
Účes šatuš na hlave ženy zozadu 11

Pre koho je shatush vhodný?

Spravidla pre brunetky, hnedovlasé ženy, ale aj ryšavky. Na prirodzených blond vlasoch sa farbenie touto technikou vykonáva v praxi menej často – nezmení celkový obraz, prinesie len jemnú zmenu, no môže dodať vlasom sviežosť. Krásu sfarbenia najlepšie zvýraznia dlhé a stredné vlasy, kratším vlasom môže shatush trochu pomôcť dodať objem a výraznosť. Pri vlnitých vlasoch je celkový farebný efekt výraznejší.

Shatush je vhodný pre jesenný, jarný a letný typ, priam vynikajúci, no so zimným typom treba pracovať opatrne (dámy s bledou pleťou v kombinácii s tmavými vlasmi). Nemožno však povedať, že by shatush bol pre niekoho úplne nevhodný. Je to dosť „variabilná“ technika, ktorú je možné vykonávať rôznymi spôsobmi – individuálne pre každú klientku na mieru.

Pre koho je shatush nevhodný?

Shatush vyzerá nádherne na prirodzených tmavých vlasoch. Na predtým farbených nebude vyzerať oveľa horšie. Je však dôležité mať na pamäti, že robiť shatush na vlasoch farbených hennou alebo indigom je vysoko rizikové. Pretože výsledok kontaktu týchto prírodných farbív s farbami používanými pri technike shatush je nepredvídateľný – vystavujete sa riziku získania modrého alebo zelenkavého odtieňa.

Metóda nie je celkom vhodná pre dámy, ktoré si často farbia vlasy alebo ich často natáčajú – nechajte na kaderníkovi vopred posúdiť stav vašich vlasov a vhodnosť.

Ak si neustále farbíte vlasy v bohatej čiernej a chcete ísť do blond odtieňov, riskujete, že nedosiahnete požadovaný výsledok. Pri tejto technike je možné zosvetlenie o 2-3 tóny, nie vyššie. Teda, ak si nechcete nechať zničiť vlasy.

Dámy s krátkymi vlasmi si môžu síce dovoliť shatush, avšak môžu byť sklamané, pretože na malej dĺžke je možné vytvoriť odtiene farieb iba v malej farebnej škále, alebo tak, že nebudú vyzerať prirodzene.

Nie vždy je možný výsledok podľa predstáv

Technika nie je taká jednoduchá ako sa zdá na prvý pohľad. Ak by ste chceli shatush robiť doma, budete potrebovať pomoc, pretože je naozaj ťažké naniesť kvalitne a rovnomerne farbiacu kompozíciu zo zadnej strany hlavy, dokonca aj pri použití dvojitého zrkadla. Najlepšie nájsť kaderníčku/kaderníka s rozumnou cenou, ktorý má cit pre prácu s farbami a vlasmi.

Populárne odtiene farbenia technikou shatush

Vyberte si odtieň v závislosti od prirodzenej farby vašich vlasov.

Popolové pramene budú vyzerať dobre na chladných vlasoch.
Kávové tóny sú vhodné pre dievčatá s tmavohnedými vlasmi.
Pšeničný melír je skvelou voľbou pre svetlovlasé dievčatá.
Karamelovo-medová gama úspešne zdôrazní svetlohnedé vlasy.
Bronzový odtieň vyzerá výhodne na červených vlasoch.

Jemný šatuš na hlave ženy zozadu 5
Účes shatush na hlave ženy zozadu 7
Účes shatush na hlave ženy zozadu 8
Jemný šatuš na hlave ženy zozadu 10

Tmavé vlasy

Neexistuje jasný návod, k postupu sa vždy pristupuje kreatívne. Farbením shatush na tmavé vlasy ich majster v spodnej časti, od stredu ku končekom, rozjasní a zafarbí aj jednotlivé pramene po celej dĺžke, čím vytvorí svetlé odlesky. Preto je také dôležité vybrať si profesionálneho špecialistu na základe recenzií. Šatuš je možné vykonať na tmavých vlasoch akéhokoľvek odtieňa, od tmavo hnedej po svetlo gaštanovú.

Blond vlasy

Shatush pre blondínky sa vyberá menej často, pretože výsledok nie je príliš nápadný. Ale ak máte teplý svetlý blond odtieň vlasov, táto technika je pre vás ako stvorená. Výsledok osvieži vašu tvár aj imidž ako celok, budete pôsobiť oddýchnuto. Účinok sa dosiahne zosvetlením prameňov v tvári. Majster ich zafarbí po celej dĺžke od korienkov po končeky. A farbivo bude prechádzať jednotlivými prameňmi po obvode hlavy a na niektorých miestach po špičkách. Farbenie nebude nápadné, ale vďaka hladkým odtieňom farby budú vlasy pôsobiť objemnejšie.

Účes šatuš na hlave ženy zozadu 12
Účes šatúš na hlave ženy zboku
Účes šatúš na hlave ženy zozadu 4
Jemný shatush na hlave ženy zozadu

Shatush je najvhodnejší pre hnedovlasé ženy, ale hodí sa aj mnohým dievčatám s blond vlasmi. Závisí od celkového typu klientky. Farbenie shatush je zamerané skôr na zdôraznenie prirodzenej krásy ženy – prirodzenej farby vlasov, pokožky a očí. V prípade, že túžite po výraznej zmene, je lepšie venovať pozornosť extravagantnejším možnostiam farbenia, napríklad v kontrastných farbách.

V každom prípade, ako vidíte z fotografií, dobre spravený „šatúš“ dokáže premeniť ženy na bohyne krásnych vlasov.
Hoci originálny vlnený šál z tibetských antilop chiru si z rôznych dôvodov nedovolí hocikto (na trhu stojí okolo 5 000 USD), účes s farbením shatush si dovoliť môžete. Skúste ho.

V článku sú použité fotografie a informácie publikované na:
facebook.com
facebook.com/AldoCoppolaOfficial/
hairstyle.expertolux.com
wikipedia.org

Páčil sa vám článok? Myslíte, že by potešil aj niekoho vo vašom okolí? Zdieľajte ho na FB, IG, LI, alebo prepošlite naň odkaz svojim známym. Potešíte.

Ak privítate raz za čas článok o novinkách či akciách na stránke toth-hair, pridajte svoju adresu do zoznamu odberateľov dolu v pätičke. Nespamujem. Ďakujem za vašu dôveru!