Sprievodca predlžovaním vlasov – spôsoby predlžovania

blog o vlasoch - titulka k typom vlasov a spôsobom ich predlžovania

Predlžovanie vlasov neznamená presne to, čo hovorí názov. Pretože z označenia nie je jasné, či sa vlasy naťahujú, alebo ako sa dá dopracovať k želanej dĺžke. Súčasné spôsoby predlžovania vlasov spočívajú v nadpojení doplnkových vlasov. Na predĺženie sa používajú rôzne typy vlasov (prírodné i syntetické) a rôzne spôsoby ich nadpájania na vlastné vlasy na hlave. Predlžovanie vlasov sa používa nielen na ich predĺženie 🙂

V kaderníckych salónoch je predlžovanie vlasov služba, pri ktorej na vaše vlastné vlasy nadpojí profesionál skutočné alebo umelé vlasy. A tie si už môžete nechať zastrihnúť na požadovaný účes, farbiť, žehliť atď. Predĺžením získate želanú dĺžku, ženský vzhľad, plnosť účesu bez mesiacov čakania – už po jednom sedení u kaderníka. Je na vašom výbere, ako chcete s novými vlasmi vyzerať.
Pod techniku nazývanú predlžovanie vlasov spadá tiež pridanie objemu, alebo dosiahnutie rôznych farebných odtieňov vlasov bez farbenia vlastných vlasov.

Typy vlasov a ich charakteristika

Na predlžovanie i zahusťovanie vlasov sa v súčasnosti používajú syntetické i prírodné vlasy. Oba smery majú svojich stúpencov i kritikov. Zoznámte sa s ich základnými charakteristikami, výhodami, nevýhodami. A spravte si vlastný názor.

Syntetické vlasy

V súčasnosti pomerne dobre napodobňujú vzhľad ľudských vlasov, sú dokonca tenšie a ľahšie, no chýba im textúra a objem prirodzených vlasov. Vyrábajú sa z akrylových, nylonových alebo polyesterových vlákien. Sú lesklejšie ako prírodné vlasy, najmä pri foteniach s bleskom sa môžu neprirodzene lesknúť. Mávajú vopred nastavený tvar i štýl, ktorý držia počas celej životnosti. Bývajú zafarbené od výroby, nedajú sa prefarbiť. Nemožno ich umývať ako prirodzené kvôli vysokému riziku zapletenia (chumáče sa nedajú rozčesať), ich úprava teplom je obmedzená (aby sa neroztopili, tie najlepšie však dnes vydržia až okolo 130 °C). Výborne sa hodia pre showbiznis.
Životnosť syntetických vlasov je 2-6 mesiacov, zriedka dlhšie.

Ich stúpenci ich uprednostňujú pred prírodnými vlasmi najmä z etických dôvodov – tvrdia, že ľudské vlasy obchodníci nakupujú v chudobnejších krajinách a málo za ne platia. Druhý dôvod používania syntetických vlasov tkvie v tom, že na ceste k spotrebiteľovi bývajú prírodné vlasy už mikrobiologicky ošetrené, chemicky upravené a teda nie sú „pravé“. Na trhu sú však i drahšie neošetrované prírodné vlasy v kategórii „de luxe“*. Tretí dôvod sú mechanické vlastnosti syntetických vlasov – držia od výroby tvar i farbu, sú ľahké. Štvrtý dôvod – stoja pár desiatok eur.

15 odtieňov syntetických vlasov

farebné syntetické vlasy

4 ukážky farbených ľudských vlasov

farbené ľudské vlasy

Prírodné vlasy

Sú drahšie ako syntetické, po aplikácii vyzerajú prirodzene ako vlastné ľudské vlasy. V praxi sa používajú na predlžovanie ľudské vlasy, alebo vlasy konského chvosta (tie sú cca 1,5x hrubšie, robia sa z nich predovšetkým parochne). Prírodné vlasy sú všestrannejšie ako syntetické – je možné ich farbiť, umývať a upravovať ľubovoľným spôsobom. Práca kaderníka s nimi i starostlivosť o ne je podobná ako pri vlastných vlasoch, len s malými obmedzeniami. Sú vhodné na každodenné používanie i na slávnostné príležitosti. Existuje široká paleta označení prirodzených vlasov podľa pôvodu, štruktúry, vlnitosti,…
Z nich top predstavujú vlasy remy, ktoré sa považujú za najkvalitnejšie ľudské vlasy na predlžovanie i parochne.*
Životnosť predĺžených ľudských vlasov je pri dobrej starostlivosti okolo 5 rokov.

Prírodné vlasy ich fanúšikovia uprednostňujú kvôli tomu, že sú napriek úpravám „normálne“ a netreba na ne brať pri starostlivosti zvláštne ohľady. Hoci nejaké predsa treba.

* Poznámka:
vlasy v kategórii „de luxe“ sa oficiálne nazývajú remy – dosahujú najprirodzenejší vzhľad. Je to spôsob ich úpravy – triedia a ukladajú sa v smere zachovania vlasovej kutikuly (tak ako prirodzene rastú). Väčšinou sa toto označenie používa pre lacnejšie kvalitné ázijské vlasy, iné bývajú zoradené v smere rastu automaticky. Súčasne ich chemické neošetrenie zaisťuje, že zostanú jemné, lesklé, hodvábne a relatívne bez zamotania počas celej životnosti.

Veľká časť prírodných ľudských vlasov pochádza od chudobných ľudí z východnej Európy a Ázie, ktorí si predajom vlasov prilepšujú rozpočet. Časť tiež z chrámov, kde ostávajú po veriacich z náboženských dôvodov. Nie sú „krvavé“ ako niektoré diamanty a ani nepochádzajú z mŕtvych ľudí ako hovorí jeden z mýtov. Sú to diamanty, ktoré nosia na hlave prosté dievčatá na vidieku, v mestách…

Spôsoby predlžovania vlasov

Spôsoby predlžovania vlasov sa neustále vyvíjajú a zdokonaľujú. V súčasnosti je dostupných vo svete dosť veľa rôznych spôsobov a majstri kaderníci si zvyčajne vyberajú z nich jeden či dva, ktoré preferujú a na ktoré sa špecializujú. Pri každom z nich sa totiž používajú trochu iné zariadenia, prípravky, každý má svoje špecifiká a profesionálne triky, ktoré prinášajú zákazníkovi inú pridanú hodnotu.

Metódy sa navzájom odlišujú predovšetkým podľa spôsobu pripojenia predlžujúcich vlasov k vlastným vlasom klienta. V prípade pripájania bez zdroja tepla ich označujeme ako „studená fúzia“, v prípade, že majster používa pri pripojení nejaký zdroj tepla, označujeme ich ako „horúca fúzia“.

Na Slovensku sú rozšírené najmä metódy pripojenia klipsňami, tzv. clip-in, microringy, eurolocky, trubičky (všetko studené pripojenia) a predlžovanie vlasov páskami, tzv. tape-in (tiež studené pripojenie). Samostatnú zmienku si zasluhuje milovníčkami dlhodobého predlžovania preferované pripojenie taveným keratínom. To môžete v praxi stretnúť aj v podobe ako horúca fúzia (tepelná kulma v tvare klieští), ale aj ako studená fúzia – na roztavenie keratínu potrebného na spoj sa používa ultrazvuk alebo laser. Vo svete existujú ešte rôzne obmeny a špecifické metódy pod „regionálnymi“ názvami (francúzske, japonské, brazílske, kalifornské a i.) a rôznymi technickými názvami (púdrové, gélové, kaskádne, zonálne atď.).

Každá z metód má svoje výhody i nedostatky. Podľa kvality vlasov, možností a potrieb sa ľudia rozhodujú pre jednu z nich. Svoj vplyv pri rozhodovaní má, samozrejme, i dostupnosť a kvalifikácia špecialistu zvolenej metódy.

Príklad pred a po predĺžení na blond vlasoch

Tu je stručná charakteristika každej metódy. Môžete si vybrať, ktorý typ je najlepší pre vaše očakávania, potreby a životný štýl.

Clip-in spôsob predlžovania vlasov

Predlžovanie vlasov clip-in patrí medzi najjednoduchšie spôsoby. Pramene predlžujúcich vlasov sú pripevnené na klipsových sponkách, pomocou ktorých si klient/klientka podľa potreby predlžujúce vlasy nasadí a dá dolu. Jedna sponka obsahuje spravidla 6-8 prameňov, môžu mať rôznu šírku. Kvalitné klipy bývajú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele so silikónovými vankúšikmi bezpečnými pre pokožku hlavy.

Klipsové sponky je možné pomerne ľahko pripnúť a upraviť v priebehu pár minút. Clip-in predlžovanie je ideálne na príležitostné nosenie, prípadne ak chcete vylepšovať svoj vzhľad pri rôznych výročiach a príležitostiach. Tento spôsob predĺženia vlasov je krátkodobý, je to istý druh vášho príležitostného odevu. Životnosť závisí od frekvencie používania, pri občasnom používaní vydržia i 4-5 rokov.

clip-in sada prameňov vlasov pripravená na predlžovanie vlasov
vlip-in - krátkodobý spôsob predlžovania vlasov spočíva v zasunutí sponiek s prameňmi vlasov

Microring, eurolock, trubičky

Metóda predlžovania vlasov microring (tzv. mikrokrúžky) patrí spolu s keratínovou metódou medzi najstaršie spôsoby predlžovania vlasov. Predlžujúce vlasy sú ukončené keratínom a mikrokrúžkom.
Microringy sú krúžky dlhé asi 2 mm. Vyrobené sú z kovu a to je príčina, prečo sa mnohým zákazníčkam, ktoré chceli mať spoje čo najmenej viditeľné, nepáčila. Hoci sa do vlasov pripevňuje jedným stlačením špeciálnymi kliešťami.

Eurolocky sú v porovnaní s microringami väčšie – majú spoj dlhý cca 5-6 mm. Vyrobené môžu byť z kovu alebo plastu, pri nevhodnej voľbe farby spoja môžu byť viditeľné. Do vlasov sa pripevňujú podobne ako microringy pomocou špeciálnych klieští. Metóda je obľúbená ako doplnok aj vo vlasoch mládežníckych rebelov.

Trubičky patria spolu s predchádzajúcimi metódami medzi „studenú fúziu“. Prameň vlasov je podobne ako v predchádzajúcich metódach vopred spojený keratínom a následne sa zmršťovacou trubičkou pripevňuje k vlastným vlasom zákazníka. Trubičky môžu byť za istých okolností (vietor a pod.) dosť viditeľné, vtedy pri dobre zvolenej farbe ponúkajú pohľad na moderný extravagantný účes.

pramene vlasov pripravené na eurolock-mikroring metódu predlžovania vlasov

Hollywoodske (švové) predlžovanie vlasov

Niekto ho môže poznať pod názvom africké. Predlžovanie touto metódou slúži podobne ako clip-in metóda na dočasné predĺženie vlasov. Pramene vlasov sú všité, alebo zapletené do existujúcich vlasov pomocou tenkého švu ihlou a niťou, spravidla pri vrkôčiku okolo hlavy. Táto metóda nepracuje so žiadnym lepidlom ani zdrojom tepla. Na sňatie nie sú potrebné žiadne špeciálne roztoky. Švové predlžovanie patrí medzi metódy „studenej fúzie“. Vzhľadom na absenciu tepelného zdroja a chemických roztokov pri snímaní sa považuje za najbezpečnejšiu metódu predlžovania.

Je ideálne pre účesy na veľkolepé príležitosti (a nosenie niekoľko týždňov po). Pravdepodobne preto, že ho medzi prvými používali hviezdy Hollywoodu na príležitosti, dostalo v niektorých krajinách označenie „hollywoodske“. Predĺženie vydrží na hlave 6-8 týždňov.

prešité pramene vlasov pripravené na asi najbezpečnejší spôsob predlžovania vlasov
hollywoodske predlžovanie vlasov sa podobá na africké predlžovanie - jeden zo spôsobov predlžovania vlasov

Predlžovanie vlasov tape-in

Ide o spôsoby predlžovania vlasov, pri ktorých sú pramene vlasov vopred nalepené a pripravené na krátkych páskach s rozmermi približne 1x4cm (výška 1-2 mm). Vlastný proces predlžovania je pomerne rýchly, pretože majster kaderník väčšinu práce vykoná pred vašim príchodom prípravou vlasov na páskach.
Metódou tape-in dosiahnete rýchlo okamžité výsledky aplikovaním zvoleného počtu pások. Ideálny postup na rýchle získanie objemu a dĺžky, prípadne i vhodne zvolenej farby.

Predlžovacie vlasy na páskach je možné po renovácii opakovane použiť. Metóda tape-in je výbornou ekonomickou voľbou pre tých, ktorí potrebujú objem vlasov na dlhodobej báze. Nevýhodou môže byť viditeľnosť spojov, ktoré sú výrazne plošne väčšie ako napr. keratínové a lepivosť použitých materiálov.

bio-pásky nazývané aj tejpy patria medzi rýchle spôsoby predlžovania vlasov
pohľad na hlavu s páskami v procese predlžovania vlasov

Keratínové predlžovanie vlasov

Táto metóda používa pri predlžovaní vlasov na pripevnenie keratín – prírodné lepidlo, ktoré je možné opäť z vlasov uvoľniť bez poškodenia vlasov. Metóda patrí medzi „horúce fúzie“, pretože na roztopenie keratínu sa pri pripevňovaní používa špeciálna spájkovacia pištoľ. Predlžujúce pramene a vlastné vlasy spája kaderník malou kvapôčkou roztopeného keratínu, ktorý v priebehu jednej-dvoch sekúnd vytvrdne. Keratínová metóda existuje aj v podobe „studenej fúzie“, pri ktorej sa používa na roztopenie keratínovej spojky ultrazvuk alebo laser.

Predlžovanie vlasov keratínom za tepla je skvelá metóda pre tých, ktorí nie sú spokojní so svojimi vlasmi a chcú trvalejšiu dlhodobejšiu zmenu. Vlasy sa totiž nedajú večer alebo na víkend opakovane dať dolu a naspäť. Hoci je metóda pre kaderníka najprácnejšia a preto relatívne najdrahšia, veľa klientov si ju vyberá práve kvôli dlhodobému efektu a dokonalému vzhľadu.

Z uvedených metód má predlžovanie vlasov keratínom najdlhšiu životnosť – vlasy vydržia na hlave pri dobrej starostlivosti a korektúre 8 mesiacov až rok. Po regenerácii ich môžete ďalej opakovane používať. Alebo predať.

pripravené vlasy na keratínové predlžovanie vlasov
keratínová metóda predlžovania vlasov aplikovaná na hlavu klientky

Prečo si predlžovať vlasy?

Predlžovanie vlasov môžete použiť nielen na pridanie dĺžky, keď chcete mať dlhé vlasy. V malej obmene sa predlžovanie vlasov používa tiež na pridanie objemu, alebo dokonca na dosiahnutie rôznych farebných odtieňov vlasov.

V dávnej minulosti sa používali na predlžovanie rôzne prírodné vlákna, vlna, a pod. (viac sa dočítate v článku História predlžovania vlasov) a mohli si ho dovoliť len najbohatší. V nedávnej minulosti bolo získanie modernej dokonalosti s predlžovaním vlasov náročné a stálo… veľmi veľa. Pokrok v technológiách spravil spôsoby predlžovania vlasov dostupné aj strednej vrstve. A tá po nich siaha, pretože viaceré dnes používané spôsoby predlžovania vlasov umožňujú vlasy predĺžiť, a súčasne aj veľmi citlivo skombinovať v rôznych farebných odtieňoch, aby sa dokonale hodili k vlasom.

Na prvý pohľad výsledky všetkých uvedených spôsobov predlžovania vlasov nerozlíšite. Čo môže byť vidno (a profesionáli vidia), je ich kvalita. Výsledky predĺženia sú pri kvalitnom kaderníkovi a vhodne zvolenej metóde vynikajúce. Pri použití kvalitných vlasov je rozoznanie predĺženia dokonca aj pre profesionála náročné – už zo vzdialenosti pol metra vyzerajú predĺžené vlasy na nerozoznanie od vlastných vlasov. Rozdiely v metódach a použitých vlasoch sú však veľké – v cene, životnosti, spôsobe používania, starostlivosti. O tom budem písať v inom článku.

Páčil sa vám článok? Myslíte, že by potešil aj niekoho vo vašom okolí? Zdieľajte ho na FB, IG, LI, alebo prepošlite naň odkaz svojim známym. Potešíte.

Ak privítate raz za čas článok o novinkách či akciách na stránke toth-hair, pridajte svoju adresu do zoznamu odberateľov dolu v pätičke. Nespamujem. Ďakujem za vašu dôveru!